wróć do wiadomości


[ciekawostki] Poza granice i jeszcze dalej!

Czy ktoś z Was zastanawiał się kiedyś, skąd się wzięło motto akademii bohaterów U.A., „plus ultra”? Na pewno część z miejsca pomyślała - o, kolejne szumnie brzmiące, amerykańskie hasełko, by nadać anime „cool feelingu”. Ale nie, choć Boku no Hero Academia gatunkowo jest shounenem, tutaj nic nie jest takie proste, wszystko ma swoje drugie dno. By dokładnie zbadać etymologię tego wywodzącego się z łaciny powiedzonka All Mighta i innych bohaterów ze świata BnHA, należy najpierw sięgnąć pamięcią do czasów szkolnych i przypomnieć sobie co nieco z geografii i historii starożytnej.

Zacznijmy od Słupów Heraklesa, czyli dwóch gór leżących po przeciwległych stronach Cieśniny Gibraltarskiej - Skały Gibraltarskiej oraz hiszpańskiej Monte Hacho lub marokańskiej Dżabal Musa (tutaj toczą się spory). W mitologii greckiej Słupy mają związek z dziesiątą pracą, jaką miał do wykonania Herakles – uprowadzeniem z najdalszego zachodu wołów Geriona. Według Apollodorosa, Diodora Sycylijskiego i Pomponiusza Meli po dotarciu do Tartessos miał Herakles ustawić parę słupów po obu stronach Cieśniny Gibraltarskiej. Zamykające Morze Śródziemne Słupy oznaczały dla starożytnych koniec znanego świata. Określenie „za Słupami Heraklesa” znaczyło tyle samo, co „za Cieśniną Gibraltarską”, stąd czasami Słupami nazywa się również samą Cieśninę. Tradycja renesansu mówi, że filary nosiły wskazówkę Ne plus ultra (również Non plus ultra, „nic więcej poza”), służącą jako ostrzeżenie dla żeglarzy i nawigatorów, aby nie płynęli dalej.W XVI wieku, po odkryciu Ameryk, Karol V Habsburg parafrazował owo hasło i przyjął je na swoje własne motto - „plus ultra” (poza granice, wciąż dalej, cały czas do przodu). Obecnie jest ono mottem narodowym Hiszpanii i widnieje w herbie tegoż państwa i jest używane przez uczniów akademii bohaterów U.A. :). Zapraszam do komentowania.

Dodano: 30.06.2018

comments powered by Disqus

↑do góry
↑do góry
Szybki dostęp: pierwsza seria, odcinki specjalne, openingi, endingi.
Podobne anime: Black Clover, Bleach, Dr. Stone, Fairy Tail, Gintama, HunterxHunter, Naruto, One Piece, Saga Winlandzka, Shingeki no Kyojin.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich udostępnianie. Można je również zablokować w ustawieniach przeglądarki. Więcej w polityce prywatności.
Twoja Mała Japonia to grupa promująca kulturę japońską w Polsce. Naszym celem jest poszerzanie dostępności japońskich anime w ojczystym języku. Podejmujemy się tłumaczenia tylko i wyłącznie serii, które z różnych powodów nie zostały wydane oficjalnie, więc nie jesteśmy konkurencją dla oficjalnych wydawców, a ich uzupełnieniem. Dlatego również serie wydane oficjalnie po polsku są ze strony systematycznie usuwane, jak chociażby Przygody Sindbada. Na stronie pojawiają się tylko i wyłącznie polskie, fanowskie wersje językowe (napisy), by nie działać na szkodę międzynarodowym wydawcom, nie publikujemy wersji angielskich ani bez napisów (rawów). Jeśli mimo tego na stronie został naruszony czyjś dobry interes, prosimy o kontakt oficjalnego przedstawiciela na e-mail podany w dziale Kontakt.